Choleryk to człowiek, z którym życie nie jest ani nudne, ani łatwe. Cholerycy to urodzeni przywódcy, wybuchowi, z energicznym temperamentem. Ludzie ci nie tolerują rutyny, nie boją się zmian i wyzwań, potrzebują ciągłej atencji i dowodów na to, że są potrzebni, szanowani, wartościowi. Są to osoby pewne siebie, ze skłonnościami przywódczymi.

Życie z cholerykiem nie jest łatwe, należy wypracować pewne zasady i ich przestrzegać.

Strategia życia z cholerykiem

Cholerycy to ludzie, którzy często się denerwują i wpadają w gniew, dlatego ważne jest, aby zachować spokój i nie reagować agresją na ich wybuchy emocji. Należy starać się utrzymywać spokojny ton głosu i panować nad własnymi nerwami.

Dobrze jest również wysłuchać choleryka i dać mu możliwość wyrażenia swoich myśli i uczuć, ponieważ czasem o wystarczy, aby osoba ta się uspokoiła.

Należy unikać konfrontacji i sporów, zwłaszcza w momencie kiedy choleryk jest zdenerwowany. Powinno się wcześniej ustalić klarowne granice i wyraźnie komunikować, co jest akceptowalne, a co nie. Cholerycy często potrzebują czasu, aby ochłonąć po wybuchu emocji, dlatego trzeba dać im przestrzeń, aby się uspokoili, zanim spróbuje się rozwiązać problem.

Sposoby postępowania z cholerykiem

Osoby, które na co dzień przebywają z cholerykiem, powinny komunikować się z nim jasno i bezpośrednio. Cholerycy to ludzie, którzy cenią sobie jasne i wyraźne przekazy, unikać należy niejasności i wszelakich dwuznaczności. Jeśli problem jest poważny lub pojawią się trudności w radzeniu sobie z cholerykiem i sytuacja staje się niebezpieczna, warto rozważyć konsultację z terapeutą lub psychologiem, który pomóc może w rozwiązywaniu problemów w rodzinie lub związku.

Trzeba pamiętać, że choleryk to jeden z wielu temperamentów, a każda osoba jest unikalna i należy stosować podejście, które najlepiej odpowiadać będzie konkretnej sytuacji i osobie.

Warto także skupić się nad budowaniem zdrowszych relacji i komunikacji w związku, aby unikać w przyszłości konfliktów i starać się wzajemnie zrozumieć. Idealną osobą do życia dla choleryka jest flegmatyk, który jest zrównoważony i spokojny. Codzienność z cholerykiem wymaga przemilczenia pewnych sytuacji.

Związek z cholerykiem nie jest łatwy i często przypomina siedzenie na tykającej bombie zegarowej.